קטגוריות
כללי

ספקנות וצרכנות

הרבה מים
הרבה מים

עירא אברמוב שם נפשו בכפו ויצא למחוזות ההומאופטיה לברר מספר סוגיות לקראת ארועי 1023 ((דרך אגב, ישנה תופעה קלינית של עודף מים, אבל אני סוטה מהנושא העיקרי)).

כצופה מן הצד, ושומע חופשי במבוא לכימיה, הדיון הוא משעשע. הומאופטים מאוד רוצים הכרה כשיטה מדעית, אך מול שאלות הבוחנות את עמידת ההומאופטיה במתודולוגיות מדעיות או שיטות המחקר הנובעות מהתודולוגיה המדעית מניסות אותם מיד למחוזות הניסים הנסתר והפסיכולוגיה.

בכניסה מקרית לסופר פארם הבחנתי במדפים של מוצרים הומאופטים שהתהדרו בתקינה של GLP, GMP, ISO וההצהרה "נבחן קלינית". למשך קרוב לשניה נדהמתי, עד שנזכרתי כי  ישנו גם מוצר של ביופט המתהדר באותם תקנים ((למעט, כמובן "נבחן קלינית", שבמקרה של ביופט מקבל משמעות אחרת)). את המוצרים של שתי החברות אינני חושב שאצרוך.

המונח הבעיתי הוא "נבחן קלינית".

בחינה קלינית היא בחינה של מוצר ((על פי רב מוצר פרמצבטי, אם כי מוצרי מזון וקוסמטיקה יכולים להכנס למבחנים ממין זה)). המבחנים בודקים את העמידה של המוצר בתנאי המבחן, מוצר נחשב כנכשל אם גרם לתופעה שלילית (Adverse Effect) או לא עמד בתנאי המבחן. דהיינו, מתן גלולות פלצבו בצבעים שונים יכולה לעבור מבחן קליני. מכאן שהביטוי "נבחן קלינית" בפני עצמו הוא חסר משמעות, אלא אם כן נוסיף אליו את ההתויה מולה היא נבחנה.

האם יש להבין מכאן שהומאופטים הם נוכלים? לא נראה לי שעירא סבור כך. הוא רק תמה כיצד רופאים ((בעלי תואר MD)), מסוגלים לתמוך בצורת טיפול שאינה עומדת בקירטריונים מדעיים. אני סבור שהתשובה פשוטה: רופא איננו בהכרח מדען. שבועת הרופא אינה מחייבת את הרופא לחשיבה המדעית, אלא לטובת המטופל. כפי שאנו מצפים מעורך הדין שיפעל לטובת מרשו או רואה חשבון לטובת לקוחו. אמנם רופא המתעלם מהמחקר המדעי בתחום הומאופטי, או מהעובדה כי המחקר הקליני הכולל חסיון כפול נוצר בגלל ההומאופטיה ((ופסל אותה)), נראה לי חשוד כרופא רע, הוא אינו בהכרח נוכל.

הנוכלות, אם כבר, קיימת ברמה העסקית, הממסדית וממשלתית. קופות החולים ורשתות בתי המרקחת מצאו לעצמן מקור הכנסה נאה נוסף. היות ואנו, כלקוחות, מצפים כי גופים אלו יפעלו לטובתנו, אנו מניחים כי המוצרים והשרותים מבוססים על שיקולים מדעיים ורפואיים טהורים. הרגולטור הממשלתי כושל פעמיים, היות ונסיונות בקרה ((כמו הדרישה כי מחטים המשמשות בדיקור יהיו סטריליות)) יוצרות גם הן רושם של מתן גושפנקא שאין לה אחיזה במציאות.

לא בכדי נזהרות חברות הפראמה הגדולות מתרופות "אלטרנטיביות". הן יודעות שמול התביעה היצוגית שתגיעה, לא יהיה להם כל ביסוס מדעי להשען עליו.

14 תגובות על “ספקנות וצרכנות”

יש להפריד בין ההומאופתים שעושים הכל "לפי כללי הטקס" עם ראיון אישי ורקיחה אישית, ולעומתם חברות בינלאומיות כמו Boiron ואחרות, שמיצרות גלולות סוכר ומשווקות אותן בפארמים. אותם אפילו ההומאופתים שונאים וטוענים שזה לא לענין (אולי כי הם גונבים להם קליאנטורה?), ולכן הם מדגישים על כרטיס הביקור "הומאופת קלאסי" ולא סתם הומאופת.

אני שמעתי על אנשים שנכנסו בארץ לפארמים ושאלו את הרוקח מאחורי הדלפק למה יש שם כדורים הומאופתיים וקיבלו תירוצים של "החלטות של ההנהלה" והתנצלויות של אילוצים של דרישת לקוחות. אני ניסיתי את זה עד היום רק פעם אחת וחטפתי נביחות מהרוקחת שאיך אני מעיז להגיד ליד לקוחות אחרים שזה לא עובד, שזו עוד סוג של תרופה שבאה בגישה אחרת ואם זה לא מתאים לי אז שלא אקנה אבל שלא אפזר מידע שיטריד את הלקוחות האחרים… זה היה מבחיל למדי.

עם כל הכבוד עכשיו אתה מערבב. טבק אורגני נשמע לי כמו משהו שיש פחות סיכוי שירוסס ברעל שאתה לא רוצה לעשן. נסה אותו פעם (אם אתה כבר חייב להרעיל את עצמך), לפחות תחטוף רק סרטן גרון או לוע או ריאות ולא הרעלות מעניינות ומפתיעות אחרות…

אני נזרקתי מלימודי הרוקחות אבל הספקתי לשהות שם מספיק זמן כדי לדעת שאסור להגיד 'הומאופטיה' בקול רם בפוקלטה לרוקחות יותר מאשר מותר להגיד 'חזיר' בבית כנסת. הומאופטיה מוזכרת שם רק כדי ללעוג לה ולהשמיץ אותה.
אחרי שנים אני נכנס לבית המרקחת כדי לקנות טיפות אוזניים לתינוק טורדני במיוחד ושם מאחורי הדלפק עומדת המצטיינת של הכיתה שכולנו העתקנו ממנה ומציעה לי טיפות הומאופטיות ונשבעת לי שהיא עצמה משתמשת בהן בשביל הילדים שלה.

עדו, את התחלת הסיפור הזה אני קורא פעם שניה, אבל ספר את הסוף, וזה מה שהכי מעניין אותי. איך רוקחים ורופאים פותרים את הדיסונאנס הזה ומקבלים את ההומאופתיה כאמיתית? שאלת אותה איך זה לא מתנגש לה עם כל מה שהיא יודעת?

זה מאד פשוט, אין שום דבר ש'מתנגש' . אם למשל היה מישהו שטוען שאנטיביוטיקה 'לא' הורגת חיידקים זה היה מתנגש עם מה שידוע לנו. כאן יש משהו שעובד (או לא) אחרת. לא בצורה שנוגדת את מה שמכירים אלא בצורה שלא מכירים.

נתחיל מזה שהם כופרים בתאורית החיידקים. נמשיך בזה שהם כופרים ביעילותם של חיסונים על פני הומאופתיה (וחיסונים הם אולי הכלי הרפואי שהציל הכי הרבה אנשים עם הכי פחות תופעות לוואי במאה השנים האחרונות). נסיים בכך שהם טוענים שזה יכול לטפל באיידס או מלאריה, ואכן משקים את מי הקסמים שלהם להמון הדיוטות באפריקה, שמתים כמו זבובים.

אני לא אומר שכל ההומאופתים הם רוצחים חסרי מצפון, אני רק אומר שלהרבה מהם יש בטחון עצמי מופרז שמסכן חיי אדם.

את כל זה עושים הרוקחים בסופרפארם? מעניין כמה משלמים להם על זה.

הערה היסטורית: הומאופתיה (כך, בת"ו) היא בת חורגת במשפחת שיטות הטיפול המכונות אלטרניביות, שחלקן שואבות השראה משיטות מסורתיות, וחלקן חדשות בעליל. ההומאופתיה לעומתן נלמדה בעבר בחלק מבתי הספר לרפואה באירופה והוקאה מהמערך הקונבנציונלי עם בוא העידן המיקרוביולוגי-מולקולרי. במובן זה תרופות הומאופתיות הן שוות מעמד לכל תרופה שנבחנת קלינית – ונפסלת.

כדאי לזכור דבר אחד על רופאות, רוקחים, ובני אדם בכלל: אף אחד אינו חסין מההטיות והכשלים שגורמים לאנשים להאמין בשטויות. למשל, אחוז גבוה של החולים שלך היו מחלימים ממילא. כולם אבל לוקחים תרופות, חוץ מאלו שמעדיפים מים ממותגים. במקרה, אחוז גבוה מתוכם מבריא. voila. קשה – באמת קשה – להתעלם מ"עדויות" כאלו. מין הסתם כי ככה אנו בנויים (להאמין, לא להבריא ממים).
ומספרים על המנוח סידני מורגנבסר שבזמן מחלתו נהג לשאול רופאו לפני כל טיפול או תרופה: "ז היותר טוב מפלצבו טוב?"

רק כדי לזרות מלח על הפצעים, בדיוק עכשיו בתוכנית של גבי גזית נידונה השאלה האם זה בסדר שמהיום רופאי משפחה יוכלו לרשום ריטלין, אחד המומחים שעלה לתוכנית והתנגד לזה בתוקף היה רופא הומאופת, כלומר אף אחד לא פקפק בכך שהומאופת הוא סמכות בנושא האם לתת ריטלין או לא.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.