קטגוריות
אינטרנט

רשעות, טפשות או בורות

החוק להגבלת גישה לאתרי אינטרנט למבוגרים אמור לעלות לקריאה שניה עוד כשבועיים. זהו חוק רע:

  • זהו חוק רע משום שהוא נוגס בחרויות הפרט (ראו רשימת קריאה בהמשך).
  • זהו חוק מטופש, משום שניתן לאכוף אותו רק על מי שמעוניין בו (על כך כתבתי בעבר).
  • זהו גם חוק חשוד.

הסעיף האחרון נוסף כאשר הקישורים הבאים הופנו לתשומת ליבי:

  1. חברת הזנק ישראלית המייצרת התקן לבדיקת גיל הגולש.
  2. מיכאל בירנהק מציין כי הצעת החוק הוגשה כהצעה פרטית, למרות שח"כ כהן הוא חבר קואליציה, והצעת החוק אמורה לעבור דרך משרד המשפטים ואישור של ועדת השרים לענייני חקיקה.

ליישום החוק יש השלכות כלכליות. העלויות יושלכו על הלקוח. מי הולך להרוויח?

אני סתם פראנואיד. בתחרות בין רשעות לבורות, בורות תמיד תנצח.

רשימת קריאה:

מסמך עמדה של איגוד האינטרנט הישראלי

שחר שמש: על הצעת החוק של אמנון כהן

תומר כהן: כפיית חסימת התכנים ברשת לא ממש אפקטיבית

גדי שמשון: תגידו יפה שלום לאינטרנט שלכם

גל מור: חוק חסימת האתרים של ש”ס – כמה אנחנו חלשים

גיא ווסט: עדכון על המאבק בהצעת החוק הגבלת גישה לאתרי אינטרנט למבוגרים

יהונתן קלינגר:אמנון כהן מעניין לי את קצה האצבע

חנן כהן: יש לנו שבועיים לעצור את הזוועה

יהונתן קלינגר: בעבור חופן קילובייטים

לינמגזין: ועדת הכלכלה: חוק חסימת אתרים עבר בקריאה טרומית

ווטסאפ: חוק חסימת האתרים ממשיך להתגלגל

מאזינה ברקע: אל תגעו לנו באינטרנט

4 תגובות על “רשעות, טפשות או בורות”

> עמותת בית-ספר רחוב והמרכז המשפטי לילדים ולנוער יוצאים בקריאה לשרת החינוך להגיש הצעת חוק ממשלתית להגנת הילד ובאישה באינטרנט ובסללורי, כנגד הצעת החוק של חברי סייעת ש"ס לחסימת אתרי פורנו ואלימות
לכבוד

שרת החינוך

ח"כ יולי תמיר

שלום וברכה,

הנדון: הצטרפותך ליוזמת חקיקת

"חוק להגנת הילד והאישה באינטרנט ובסלולרי"

אנו מעבירים אליך בזאת, בשם עמותת בית-ספר רחוב והמרכז המשפטים לילד ולנוער , את העתק הצעתנו להתקנת החוק האמור.

כמי שמופקדת על חינוך ילדי ישראל , אנו מבקשים לא רק את הצטרפותך ליוזמת החוק להגנת הילד והאישה באינטרנט ובסלולרי-אלא מצפים כי תרימי את הכפפה,תגרמי לזירוז חקיקתו ע"י הפיכתו להצעת חוק ממשלתית.

בשבועות האחרונים פנינו לח"כ יחימוביץ ולח"כ סער ביוזמה לחקיקת חוק זה, תוך כדי כך נודע לנו ששר התקשרות יזם חוק דומה והמנוסח באופן שמקומם רבים. בתחילת השבוע עלה חוק זה לדיון בועדת הכלכלה.

המצב כיום בו כל ילד שמחובר לאינטרנט יכול להיכנס בכל זמן שיחפץ לאחד מאתרי הפורנו או האלימות , ולגלוש באתרים אלו ללא הגבלת זמן וללא הדרכת מבוגר , פוגעת בילד ובמערכת החינוך אשר צריכה להתמודד מול השפעת אותם התכנים על התנהגות הילד.

מבלי לשים לב לעיתים קורה ומערכת החינוך היא הגורם למפגש הראשוני של הילד עם אתרים אלו וזאת ע"י משימות שעורי בית תמימות המצריכות חיפוש בגוגל , דוגמה: ילדים חיפשו המילה "ישראלי" מביאה תוצאה ראשונה – "פורנו ישראלי".

ילד בן 10 שאינו מכיר את המושג יכול להקליק במקרה על תוצאת החיפוש הראשונה והנה בסיוע בית-הספר גולש הילד באתר שמנוגד לערכים אותם מנסה מערכת החינוך להנחיל לדור הבא.

טוב עושה מערכת החינוך שבודקת את עצמה בכל יום ושואפת לשפר את הנעשה בתוך תחומי בית-הספר, אך אין זה מספיק , מערכת החינוך אינה יכולה לעצום את עיניה לנעשה מחוץ לכותלי בית הספר ולהתנער מאחריות , בעיקר במקרים בהם יש ביכולתה לצמצם תופעה שלילית זו ע"י חקיקת חוק שיגן על ילדינו שהם תלמידיה.

אנו מאמינים שהובלת חקיקת החוק צריכה להתבצע ע"י שרת החינוך הממונה על חינוך ילדינו בשיתוף שר התקשורת שממונה על שירותי ספקי האינטרנט, ולכן מצאנו לנכון להעיר את תשומת ליבך לחשיבות חוק זה לחינוך דור העתיד במדינת ישראל, בשני היבטים: הגנת הנפשות הרכות מפני תועבה ואלימות מינית, ומאידך, הגנתן של נשים מפני דור חדש של אזרחים שנחשפו מגיל רך לדימוי האישה כאובייקט מיני.

,
> אנו תומכים בפעילות חברי סייעת ש"ס להגנת ילדינו בפני אתרי פורנו ,אך יש להתאימה לרוח הזמן וליכולות הטכנולוגיים, אנו מתנגדים לשלילת הבחירה החופשית של אנשים ע"י הצעת חוק זו , אך מאמינים שיש ליצור את התנאים המתאימים לעידוד שימוש נכון באינטרנט וזאת ע"י חקיקת חוק שיחייב את ספקי האינטרנט לתת שירות חסימת הפורנו בחינם , לידיעה את המתחברים על שירות חשוב זה ולהזהיר את המתחברים לאינטרנט הפתוח מפני הסכנות הערובות לילדיהם ,
> בנוסף על החוק לחייב את ספקי האינטרנט לשימור על איכות ומהירות הגלשיה למשתמשים בשירות האינטרנט הבטוח.
>
> הנדון : חקיקת חוק להגנת הילד והאישה באינטרנט ובסלולרי
>
> שני הארגונים מבקשים את מעורבותכם בהובלת הצעת חוק להגנת הילד בתחום האינטרנט, וחברות הסלולאר .
>
> תיאור מצב::כיום כאשר אזרח פונה לספק אינטרנט, או מכשיר סלולאר בעל שירות אינטרנט- הוא חשוף אוטומטית לשירות הכולל כניסה חופשית לכל אתרי האינטרנט כולל פורנוגרפיה,זנות פדופליה ואף גרוע מכך.
>
> במקרה בו הוא מעוניין לחסום את ילדיו מכניסה לאתרי אינטרנט שמציגים תכנים שאינם מתאימים לילדים, עליו ליזום פעולה ולהזמין שימוש,בתשלום מיוחד בנפרד, בתוכנה מיוחדת שמסננת את האתרים השלילים.
>
> במילים בוטות: ספקי האינטרנט ברשת או בסלולאר בדומה לארגוני פשע, דורשים "פרוטקשן",קרי, תשלום בעבור אי פגיעה. המצב החוקי כרגע נותן לגיטמציה לסחיטה כספית של הצרכן-אתה רוצה למנוע חשיפת ילדיך לתכנים מסוכנים? תשלם עוד.
>
> המצב החוקתי בתחומים נושקים: בניגוד לכל כלי תקשורת אין שום הגבלה על ספקי האינטרנט. חוקי המדינה מגנים על הילדים מפני צפייה בתכנים שאינם מתאימים בטלוויזיה ובבתי הקולנוע, כל אזרח יכול לבחור לאשר לילדיו לצפות בתכנים אלו בייזום פעולה אקטיבית מצידו לשם הזמנת תכנים אלו ותשלום עבור קבלתם-לא עבור חסימתם . שירותי שיחות ארוטיות חסומות בפני ילדים שיכולים להשתמש בהם רק באמצעות אישור ותשלום של ההורים,ההגנה על ילדינו בטלוויזיה , בטלפון ובקולנוע נפגעת כאשר מגיעים לשימוש באינטרנט.
>
>
> אסטרטגיה ויישום חוקתי: מצב זה מנציח ברירת מחדל שגויה: מצב המוצא הוא אזרח חשוף לתכנים מסוכנים אלא אם כן יבקש אחרת. יש להפוך בחקיקה את סדר הדברים: חבילת בסיס המשווקת לציבור צריכה להיות חסומה מראש לתכנים קיצונים, מזיקים ומסוכנים אלו- והם יסופקו רק לפי הזמנת הלקוח בצורה מפורשת.
>
> עקרון שלטוןן החוק: במדינה מתוקנת האזרח הפשוט לא צריך לשלם על מנת לקבל הגנה מפני צפייה של ילדיו בתכנים שלילים.
>
> נסיון הטיוח של בעלי העניין:
> נכון להיום מציעים ספקי האינטרנט שירותי סינון ברמות שונות :-בתשלום נוסף
> השירות גם עולה כסף וגם מטיל את האחריות להזנת האתרים האסורים על ההורים- במקום שהכל יהיה הפוך: מי שרוצה גישה חופשית לאתרים אלו שהוא ישלם.
>
> בעלי העניין מטילים את האחריות על הצרכן באופן הבא:
>
> 1) חסימה כוללת וכניסה רק לאתרים ספציפיים המוזנים למערכת ע"י ההורים.
> 2) חסימה עפ"י תוכנת מורשת- לציבור הדתי.
> 3) חסימה עפ"י תוכנה כללית המיועדת לקהל הרחב עפ"י מילות מפתח.
> 4) חסימה ע"י הזנת אתרים שלילים.
>
> הערה: מבחינה טכנולוגית ניתן לחסום גם אתרים בשפות זרות.
>
> המלצתנו: החוק צריך לחייב את ספקי האינטרנט בשירות בסיסי החוסם מראש נגישות לאתרים אלו.התוכנה קיימת ומצויה בידהם. היא צריכה לשמש לטובת הקהל הרחב כברירת מחדל ראשונית. אנשים המעוניינים בצפייה באתרים ללא הגבלה, יכולים לרכוש את השירות הפתוח.
>
> .לאחר העברת החוק הממשלתית נפעל בשיתוף משרד החינוך להפעלת תוכניות לימוד והפקת פרסומים בבתי הספר ובאמצעי התקשורת המעודדים את התלמידים והורהם להתחבר לאינטרנט הבטוח.
> אנשי עמותתת בי"ס רחוב והמרכז המשפטי לילדים ונוער בהם פעילים מאות משפטנים, אנשי חינוך וכד', פנו בימים אלו בהצעת שיתוף פעולה לנציגי "משמרות הצניעות" של העדה החרדית, לאנשי הרב עובדיה יוסף לאיחוד כוחות במאבק בציבורי לרפורמה דחופה בשיווק האגרסיבי של אתרי סקס באינטרנט.
>
> דודי זינגר ורוני אלוני-סדובניק המוב> ילים את יוזמת החקיקה: "אנו משוכנעים כי מאבק זה יצליח ,דווקא משום החיבור הבלתי שגרתי של ארגונים חרדים וחילונים שדאגה משותפת להם-שמירה על נפש הילדים הנחשפים לתכנים מסוכנים באינטרנט. הצעתנו לשינוי חקיקה מנוסחת בצורה טובה ומתונה יותר מזו המונחת כרגע על שולחן הכנסת-ויש לה סיכוי לעבור דווקא משום איחוד הכוחות משני קצוות החברה."
> אנו מאמינים שצמצום חשיפת הילדים לתכניים שאינם מתאימים לגילאם יתרום באופן משמעותי
> לצמצום תופעות האלימות והפגיעה בנשים

עגום המצב בו יש החושבים כי הטכנולוגיה והחקיקה מסוגלים להתמודד בצורה מכנית עם התועבות המסתובבות באינטרנט.
לא בכדי מטמינים את הסרטים הפורנוגרפיים בתחתית מכשירי הוידאומט, שם רק ילדים מבחינים בהם, ולא הצדקנים….

יש לי אפס אמון בשינוי חברתי באמצעות חקיקה. חבל שגם חברי הכנסת לא מבינים את המציאות כמוני.

הרי הילדים חכמים יותר מאיתנו. גם לו היה זה ראוי להגביל את האינטרנט (וזה לא), ונניח והיה אפשר להגביל את הגלישה בwww, אז עדיין יש ftp, irc, IM, bittorrent, edk, gnutella ועוד ועוד פרוטוקולי תקשורת שלא לדבר על Tor ופרוקסי ו tunneling ועוד כל מיני אפשרויות שעוד לא המציאו שהילדים החכמים שלנו יעקפו באמצעותם את ההגבלות המטופשות.

אי אפשר להגביל את זרימת המידע החופשית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.